01 listopad 2020

Grafiki freelancer

Są trzy rzeczy, które trzeba posiadać żeby ten zawód uprawiać: ciekawość, bogate w bodźce środowisko i wrażliwość emocjonalno-kognitywno-estetyczną". M. Fisher

 

Podjęcie decyzji o poszukiwaniu wykonawcy grafik zwykle zaczyna się od zadania sobie podstawowego pytania, które brzmi: komu zlecić projekty graficzne - agencja reklamowa czy grafik freelancer? Oba z tych rozwiązań mają swoje zalety, ale czasami szala przeważa się na stronę współpracy z wolnym strzelcem. Dlaczego? Przemawia za tym przynajmniej 5 powodów.

Bezpośredni kontakt z grafikiem

W przypadku współpracy z agencją reklamową klient kontaktuje się zwykle ze swoim opiekunem, a opiekun ten jest bardzo często po prostu handlowcem, który ma sprzedawać usługi i starać się o lojalność klientów. Zlecając projekty graficzne freelancerowi, nie musisz tracić czasu na kontakt z Opiekunem Klienta, który często nie wie nawet, czego potrzebujesz. W takim przypadku możesz się kontaktować bezpośrednio z grafikiem i przekazywać mu swoje sugestie oraz brać czynny udział w procesie tworzenia nowego projektu. To wiele ułatwia, a dodatkowo często przyspiesza moment zakończenia prac.

Często korzystniejsze ceny

Grafik freelancer vs agencja reklamowa – jak myślisz, w którym z tych przypadków projekty graficzne będą tańsze? Agencja musi się utrzymać, musi zarobić na lokal, własną reklamę, pracowników, wyposażenie i wiele innych wydatków, więc siłą rzeczy będzie po prostu droższa od freelancera. Oczywiście wolny strzelec też ponosi koszty i wcale nie są one małe, ale trzeba przyjąć, że zwykle niższe niż agencja zatrudniająca kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt osób. Stawki są co prawda zależne od zakresu wykonywanych działań, renomy, terminu realizacji oraz innych kwestii, ale można przyjąć, że projektowanie logo czy stworzenie grafik dla nowo powstałej strony internetowej będzie tańsze, jeśli zlecisz to freelancerowi.

Wysoka efektywność działań i krótsze terminy realizacji

Grafik freelancer jest w pełni odpowiedzialny za wysokość swoich zarobków – ma to, na co rzeczywiście zarobi, więc przykłada się do swojej pracy. W tym przypadku nie ma zastosowania zasada „czy się stoi, czy się leży, to wypłata się należy”. Projekty graficzne nie są wykonywane na godziny, więc grafik nie będzie przedłużał terminu wykonania zlecenia – niepotrzebna strata czasu wiąże się dla niego ze stratą dochodów.

Wolny strzelec ponosi pełną odpowiedzialność za stan swojego portfela, więc traktuje pracę bardzo odpowiedzialnie. Niestety ma tylko jedną parę rąk, więc przyjmuje ograniczoną liczbę zleceń, ale potencjalnie jest w stanie wykonać te zlecenia szybciej niż agencja obsługująca w tym samym czasie kilkudziesięciu klientów.

Innowacyjne projekty graficzne

Duże agencje reklamowe są często nastawione na ilość, a nie na jakość. Mają sporo zleceń, ale ograniczone terminy i zasoby ludzkie, a jednocześnie dużą ochotę na wyższe zyski i lepsze statystyki. Nie twierdzę oczywiście, że jest tak zawsze, ale trzeba przyjąć, że dla agencji reklamowej nowy klient będzie bardziej numerem faktury i kwotą podsumowującą tę fakturę, niż Panem Janem czy Panem Stefanem, któremu trzeba przygotować coś solidnego. W firmach o dużych strukturach projekty graficzne powstają masowo, często wręcz na bazie gotowych szablonów, które poddaje się tylko modyfikacji w zależności od potrzeb. Taka masowa „produkcja” grafik nie sprzyja kreatywności, a wręcz przeciwnie – dosłownie ją zabija na niekorzyść kolejnych klientów.

Grafik freelancer ma znacznie mniejsze „moce przerobowe”, a z racji tego, że nie liczy klientów w setkach, a zaledwie w dziesiątkach, jest w stanie przygotować świeże i innowacyjne projekty graficzne dalekie od tych „produkowanych” w agencjach. Ograniczona liczba zleceń pozwala lepiej skupić się na zadaniach, dopracować projekty i dopieścić je w taki sposób, by spełniały wszystkie oczekiwania klientów. Nie zawsze jest to możliwe, kiedy terminy gonią, a do dużej firmy graficznej spływa cała masa nowych zleceń.

Elastyczność działań

Z freelancerem możesz się często skontaktować nie tylko w godzinach 8.00-16.00 od poniedziałku do piątku, ale też wieczorem czy nawet w weekendy. Freelancerzy bardzo różnorodnie planują sobie pracę i są dostępni znacznie częściej niż pracownicy firm reklamowych. Kiedy grafiki przygotowuje Ci agencja, to zgłoszenie się z poprawką czy nową wskazówką w piątek o 18.00 nie przyniesie żadnych efektów – nikt nie odpisze, nikt nie odbierze telefonu. Z grafikiem freelancerem jest zwykle inaczej – prawdopodobieństwo kontaktu poza standardowo wyznaczonymi godzinami pracy jest naprawdę duże, a czasami możesz zlecić coś nawet z terminem weekendowym.

Do brzegu – czy współpraca z freelancerem jest dla Ciebie?

Współpracy z freelancerem nie trzeba się obawiać – mało tego, zwykle jest to pierwszy wybór klientów, którzy potrzebują wykonawcy do niewielkich zleceń. Bezpośredni kontakt, elastyczność, korzystna cena i wygoda współpracy z grafikiem freelancerem sprawiają, że przygotowanie nowego projektu może być naprawdę łatwe i satysfakcjonujące. Taką opcję współpracy polecam przede wszystkim wtedy, gdy:

  • potrzebujesz jednorazowego projektu;

  • chcesz zlecać przygotowanie grafik sporadycznie;

  • masz małą firmę i nie potrzebujesz zatrudniać grafika na umowę o pracę;

  • chcesz otrzymać solidny projekt w dobrej cenie i fakturę za wykonane zlecenie.

Moje projekty, zwiększają świadomość u Twoich odbiorców. Zobacz kilka z nich.

Co o tym myślisz?

BŁĄD. Wypełnij poprawnie formularz.

... bez względu na to czy potrzebujesz logo,
folder czy wypić kawę - napisz do mnie.

Dobrze trafiłeś! Działajmy wspólnie!

Bez względu na to czy potrzebujesz logo,
folder czy wypić kawę - napisz do mnie.

Wysyłając tę wiadomość, rozumiesz i akceptujesz, że ten formularz zbiera twoje imię i adres e-mail,
dzięki czemu można się z Tobą skontaktować. Więcej informacji - polityka prywatności

Wyślij

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk zgodnie z naszą Polityką prywatności. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczone na Twoim urządzeniu. AKCEPTUJĘ